Wielu studentów obroniło właśnie pracę licencjacką, ale zamierza podjąć studia magisterskie już od października. Zgodnie z przepisami ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, osoba, która ukończyła studia I stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia. To daje przekonanie, iż studentem jest się w zasadzie cały czas. ZUS jednak ma odmienne stanowisko w tej kwestii. Uważa bowiem, że czym innym jest status studenta, o którym mowa w ustawie o ubezpieczeniach społecznych, a czym innym zachowanie praw studenta, o których mowa w przepisach o szkolnictwie wyższym. Zgodnie ze stanowiskiem ZUS przedsiębiorca ma obowiązek opłacania składek za studenta zatrudnianego w ramach umowy zlecenia w okresie pomiędzy I, a II stopniem studiów.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi zleceniobiorcami – nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat. Narodowość oraz kraj, w którym odbywają się studia, nie mają znaczenia. Bez znaczenia pozostaje także to, czy nauka odbywa się w trybie dziennym czy zaocznym oraz czy studia odbywają się na uczelni prywatnej czy publicznej.
Status studenta nabywa się z dniem przyjęcia w poczet studentów (immatrykulacji). Status ten jest ważny do dnia, w którym:
· uczelnia skreśli studenta z listy studentów,
· student złoży egzamin dyplomowy,
· student złoży ostatni wymagany planem studiów egzamin,
· student zaliczy ostatnią przewidzianą w planach studiów praktykę.
Zgodnie ze stanowiskiem ZUS obrona pracy licencjackiej lub obrona pracy magisterskiej skutkują utratą statusu studenta, dlatego tak ważne jest aby w dokumentacji każdego zleceniobiorcy studenta znajdowało się zaświadczenie z uczelni poświadczające fakt, iż jest studentem wraz ze wskazaniem daty do kiedy ten status mu przysługuje (np. kiedy obronił pracę licencjacką lub został skreślony z listy studentów). Sam fakt posiadania kopii ważnej legitymacji studenckiej nie daje takiej gwarancji.